niedziela, 15 maja 2016

Narodowy Bank Polski W 1945 r. rozpoczął działalność..

W 1945 r. rozpoczął działalność Narodowy Bank Polski. Zaczął funkcjonować jako bank państwowy pod nadzorem ministra skarbu. NBP szybko skupił świetne kadry, w tym sztab pracowników Banku Polskiego. Ich fachowe umiejętności i doświadczenie były wielką siłą NBP przez wiele lat.
Początkowo NBP przyjął zasady skopiowane ze statutu Banku Polskiego. Zakładano, że będzie on bankiem, nieangażującym się w bezpośrednie finansowanie przedsiębiorstw. Jednak szybko gospodarka nakazowo-rozdzielcza zasadniczo zmieniła rolę NBP i pieniądza. Już na początku 1946 r. powierzono NBP kontrolę finansową i bezpośrednie finansowanie górnictwa, hutnictwa i przemysłu włókienniczego.
Narodowy Bank Polski stopniowo stawał się monobankiem – monopolistą w dziedzinie nie tylko emisji pieniądza, ale także udzielania kredytu i gromadzenia oszczędności. Innymi słowy, stawał się kolosem, ale zależnym od zewnętrznych decyzji politycznych i administracyjnych. Złoty zaś stał się cieniem realizowanych planów, będąc wyłącznie walutą wewnętrzną, niewymienialną na inne waluty.
Jednak nawet w warunkach ustrojowych ograniczających rolę banku centralnego, NBP wykonywał prace, które przyczyniały się do racjonalizacji procesu gospodarowania. Wymienić tu trzeba zwłaszcza organizowanie rozliczeń bezgotówkowych, obsługę budżetu, gospodarowanie skromnymi rezerwami dewizowymi i opracowywanie bilansu płatniczego oraz innych syntetycznych bilansów gospodarki narodowej.
Dopiero koniec lat osiemdziesiątych zapoczątkował powrót złotego do świata prawdziwego pieniądza. Dzięki reformom udało się przywrócić złotemu zdolność pełnienia funkcji narodowego pieniądza. W 1989 r. NBP przekształcono w nowoczesny bank centralny, odpowiedzialny za wartość polskiego pieniądza.

W ciągu kolejnych kilkunastu lat zmieniały się warunki funkcjonowania NBP, co pozwala podzielić ten okres na:

• początki transformacji (1989–1991),
• fazę dojrzewania gospodarki rynkowej (1992–1997),
• etap wdrażania strategii bezpośredniego celu inflacyjnego
(1998–2003),
• pierwsze lata członkostwa w Unii Europejskiej (2004–2005).


https://www.youtube.com/watch?v=S1hKvm0McnQ 



Bibliografia:
 http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/o_nbp/informacje/historia_bankowosci.html
 Książka pt. „BANKOWOŚĆ CENTRALNA od A do Z” Grzegorz Wójtowicz

1 komentarz:

  1. Jestem pełen podziwu jak gospodarka szybko dźwignęła się po wojnie. No ale trzeba było coś robić w końcu i wymyślono https://www.cashbill.pl/platnosci/blik

    OdpowiedzUsuń