niedziela, 15 maja 2016

Poznajmy bliżej czyli NBP w pigułce

Każdy z nas wie, że w gospodarce funkcjonuje NBP. To wiemy… Ale co tak naprawdę wiemy? Ze szkoły wynieśliśmy wiedzę na temat trzech głównych funkcji pełnionych przez Narodowy Bank Polski. Wiemy też, że NBP oddziałuje na gospodarkę naszego kraju.Nie czyni nas to jednak geniuszami..Nadal nie wiemy która z funkcji NBP jest najważniejsza, oraz w jaki sposób NBP wpływa na stabilność cen.I najważniejsze. Czy kiedy zdobędę prawo jazdy i będę chciała kupić samochód mogę udać się do NBP w celu zaciągnięcia kredytu?



Na te i parę innych pytań udzielił nam odpowiedzi Pan Lesław Wilczak.


Z Panem Lesławem miałam przyjemność przeprowadzić wywiad w siedzibie NBP na ulicy Basztowej w Krakowie . Mimo drobnych uniedogodnień 

związanych  z przeprowadzanych prac remontowych udało mi się przeprowadzić ciekawą rozmowę.

-Jak długo Pan pracuje w NBP?


-W narodowym Banku Polskim zacząłem pracować w lipcu 2001 więc już prawie 14 lat. Po studiach na Akademii Ekonomicznej w Krakowie zacząłem szukać pracy i los tak chciał, że trafiłem do NBP. Jak się okazało moja pierwsza praca trwa nadal i był to bardzo dobry wybór.


-Czym Narodowy Bank Polski rożni się od banków komercyjnych?


- Podstawowa różnica jest taka, że Narodowy Bank Polski jest bankiem centralnym.  System bankowy w Polsce jest dwuszczeblowy. Z jednej strony mamy Bank Centralny, który pełni trzy podstawowe funkcje: bank emisyjny, bank banków i centralny bank państwa, a z drugiej strony mamy szereg banków komercyjnych spółdzielczych oraz skoków, które świadczą usługi dla ludności lub przedsiębiorstw. Tam można zaciągać pożyczki oraz kredyty, można założyć lokatę albo skorzystać z ich oferty inwestycyjnej. Natomiast  Narodowy Bank Polski nie oferuje usług dla ludności. Obsługuje tylko jednostki Skarbu Państwa. Nasi klienci to urzędy wojewódzkie, wojsko, policja, urzędy skarbowe, ministerstwa.


-Która z funkcji NBP jest obecnie najważniejsza?


- Trudno wymienić najważniejszą funkcję z tych trzech.


 Funkcja emisyjna… NBP emituje pieniądz którym posługujemy się wszyscy. Bez pieniądza nie wyobrażamy sobie teraz życia.


Jako bank banków Narodowy Bank Polski dba w pewien sposób o to, aby system bankowy był stabilny oraz  bezpieczny. Banki jeśli mają nadwyżki gotówki mogą zakładać depozyty w NBP, bądź gdy brakuje im  gotówki do utrzymania płynności mogą pożyczyć pieniądze od NBP. Regulujemy system bankowy, a to z kolei wpływa na bezpieczeństwo naszych pieniędzy które trzymamy w bankach. To też jest ważne.


Centralny bank państwa… To co już mówiłem nasi klienci to najważniejsze instytucje w kraju. Trudno sobie wyobrazić żeby urząd skarbowy nie mógł nagle zlecać przelewów pieniędzy bo coś się stało w NBP. Dlatego wszystkie trzy funkcje są ważne i trudno wskazać tę najważniejszą.


- Dobrze a w jaki sposób NBP dba o utrzymanie stabilnego poziomu cen?


Podstawowy nasz instrument to stopy procentowe. Organem Narodowego Banku Polskiego jest Rada Polityki Pieniężnej, która ustala wysokość stóp procentowych. Te stopy procentowe maja bezpośredni wpływ na stopy procentowe po jakich banki nam udzielają kredytów pożyczek czy jakie przyjmują depozyty. Jeśli stopy procentowe są niskie to np. firmy mają tańszy dostęp do pieniędzy. Osoby fizyczne także zaciągają więcej pożyczek, kupują więcej, co może powodować wzrost inflacji. Natomiast jeśli stopy procentowe są wyższe to uzyskanie kredytu jest droższe i trudniejsze więc mniej osób zaciąga pożyczki, mniej wydajemy i inflacja spada. Najprościej mówiąc jest taka zależność- wyższe stopy sprzyjają obniżeniu inflacji, a niskie powodują ze inflacja jest wyższa.

Stopy procentowe to jest to podstawowe narzędzie za pomocą którego wpływamy na poziom cen.

-Już ostatnie pytanie. Czy Narodowy Bank Polski pełni jeszcze inne funkcje niż te, które tu wymieniliśmy?


- Tak można wymienić jeszcze szereg funkcji, które pełni NBP. Np. funkcja edukacyjna. Mamy szeroko zakrojony program edukacji ekonomicznej adresowany do różnych  grup społecznych. Uważamy że wiedza ekonomiczna każdemu się przyda. Prowadzimy liczne badania ekonomiczne, badania rynku pracy, badania rynku nieruchomości, gromadzimy dane statystyczne dot.m.in bilansu płatniczego Polski, organizujemy konferencje międzynarodowe…

Współpracujemy  z międzynarodowymi instytucjami finansowymi takimi jak: Europejski Bank Centralny, Międzynarodowy Fundusz Walutowym, Bank Światowy, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Bank Rozrachunków Międzynarodowych.

NBP zarządza także polskimi rezerwami dewizowymi, które wynoszą ok. 110 mld dolarów. Prowadzimy działalność wydawniczą – Narodowy Bank Polski jest wydawcą licznych publikacji, w tym wielu o charakterze edukacyjnym. Wydawnictwa są dostępne na stronie internetowej NBP oraz w Portalu Edukacji Ekonomicznej.


Takich funkcji można by jeszcze sporo wymieniać. Emitujemy też monety kolekcjonerskie co jest powiązane z funkcją emisyjną ale troszkę się to różni. Oprócz tych trzech podstawowych funkcji Banku centralnego nasz obszar działalności jest znacznie szerszy.


ŹRÓDŁA: Rozmowa i wywiad opracowanie własne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz